Служба за специјалистичко-консултативну дијагностику
Специјалистичко консултативна служба
Начелница Специјалистичко-консултативне службе: др Славица Величковић, специјалисткиња спортске медицине
Главна сестра:
Дерматовенерологија 017/ 431-973
Диспанзер за ментално здравље 017/ 421-599
Спортска медицина 017/ 421-802
Интернистички диспанзер 017/ 421-898
Спортска медицинаје грана клиничке медицине која проучава здравствено стање, физички развитак и морфофункционалне карактеристике човека који се бави рекреативним физичким активностима, физичким активностима у настави физичког васпитања и спортом. Диспанзер спортске медицине разрађује средства профилаксе, лечења, рехабилитације, методе и начин дијагностике, методе процене нивоа функционалних способности лица која се баве физичким вежбањем и спортом.
Задаци диспанзера спортске медицине су:
- утврђивање стања здравља, физичког развоја као и нивоа функционалнх способности пре почетка активног бављења физичким вежбама или спортом,
- утврђивање нивоа тренираности, на основу одређивања функционалног стања организма спортисте,
- систематски прегледи спортиста и рекреативаца (антропометрија, спирометрија, ЕКГ у миру и напору, лабораторијски стандард, клинички прегледи по системима, ергометријски тестови итд.).
- дијагностика и лечење обољења и спортских повреда као и разрада мера за њихову превенцију (посебно се обраћа пажња на деформитете локомоторног система),
- решавање питања правилне исхране спортиста и хигијенсто-санитарни надзор у току тренинга и такмичења,
- усавршавање старих и разрада нових метода за рано откривање и правовремено лечење поремећаја здравља особа који се баве спортом и физичким вежбањем.
Диспанзер медицине спорта поред пружања стандардних услуга у смислу прегледа спортиста и рекреативаца, као и у дијагностици спортских повреда и болести, у свом раду укључио је и пружање нестандардних услуга које се партиципирају:
ИЗДАВАЊЕ ЛЕКАРСКИХ УВЕРЕЊА
- спортистима свих узраста, судијама и делегатима и осталим категоријама.
САНИТЕТСКО ОБЕЗБЕЂЕЊЕ СПОРТСКИХ ПРИРЕДБИ И ПРОВЕРА ФИЗИЧКЕ СПОСОБНОСТИ РАДНИКА МУП-а.
ЛАСЕРОТЕРАПИЈА (ласер, електромагнет, тенс ).
АСТРАНДОВ ТЕСТ (ерго тест на ергобициклу).
Све нестандардне услуге наплаћују се по важећем Ценовнику Дома здравља у Врању!
Диспанзер медицине спорта располаже са радном површином од око 60м2 у којој су смештене две ординације (лекарска и сестринска) и просторија у којој се обављају антропометријска и функционална мерења, као и за пружање ласеротерапије.
Све наведене задатке решавају два лекара специјалисте медицине спорта и две медицинске сестре у сарадњи и консултацији са одговарајућим стручњацима из сродних грана медицине (кардиологија, ортопдија, физикална медицина и рехабилитација, итд.).
Рад се одвија у две смене:
- преподневна од 7 до 14 часоваа
- послеподневна од 14до21 часова
Диспанзер медицине спорта, осим рада у амбуланти, ангожован је и за санитетско обезбеђивање школских, рекреативних и професионалних спортских такмичење и приредби у сарадњи са службом ХМП. Циљ оваквог санинитеског обезбеђивања је спречавање настанка повреда и квалификовано збрињавање уколико дође до повређивања и изненадних инцидената на спортским теренима и трибинама.
Посебан и веома важан задатак диспанзера медицине спорта је спровеђење здравствено-васпитног рада (пропагирање здравих облика живота) у циљу превенције: болести зависности (пушење, алкохолизам, наркоманија), секти, проституције, насиља у школама и породици. У ту сврху наш диспанзер доприноси у реализацији кампања министарства здравља и министарства просвете и спорта (нпр. ИГРАЈ ЗА ЖИВОТ -ДРОГА НЕ/АЛКОХОЛ НЕ, ,,почни да тренираш").
Диспанзер спортске медицине је установа регионалног типа која својим радом пружа услуге свим спортистима и рекреативцима Пчињског региона (250000 становника, око 85 спортских клубова).